Transmisje Strumieniowe

Jest to technologia przesyłania multimediów umożliwiająca odtwarzanie danego pliku audio/wideo w tym samym momencie, w którym dane są wysyłane, lub tuż po ich otrzymaniu, by zapobiec przerwom odtwarzaniu. Transmisje strumieniowe eliminuje konieczność pobierania pliku przed jego odtworzeniem. Pliki przesyłane strumieniowo nie są zapisywane na dysku i ich kolejne fragmenty znikają z pamięci tuż po ich odtworzeniu. Technologia ta jest wykorzystywana najpowszechniej w radiu internetowym i telewizji internetowej.

Zasady realizacji transmisji na żywo

Transmisja na żywo to nic innego jak równoczesny przekaz tych samych danych do wielu użytkowników. Każdy odbiorca musi otrzymać w tym samym czasie odpowiednią porcję Informacji. Odbiorca musi otrzymywać z serwera strumień danych z prędkością ok. 20 kb/s. To absolutne minimum. Jeżeli zechcemy zwiększyć rozdzielczość i jakość obrazu, wtedy wymagana przepustowość znacznie wzrośnie. Przepustowość dla wysyłania danych jest (dla łącza typu DSL) z reguły kilka razy mniejsza niż dla pobierania danych. Krótko mówiąc, nawet przy niewielkiej liczbie widzów szybko napotykamy fizyczną barierę w postaci skończonej przepustowości łącza.

Multicasting

Specjalna technologia przesyłania danych, dzięki której jeden i ten sam pakiet danych może być wysyłany do wielu komputerów naraz. Multicasting korzysta ze specjalnych adresów IP, które identyfikują nie pojedyncze komputery a całe grupy komputerów. Pakiet danych wysyłany na taki adres rozchodzi się do wszystkich maszyn, które dołączyły się do danej grupy. Multicasting jest idealnym rozwiązaniem dla transmisji na żywo